Dniepropetrowsk czy Dniepropietrowsk?

Dniepropetrowsk czy Dniepropietrowsk? Pierwszy wariant – jako jedyny – podaje leksykon, a także Słownik nazw własnych Jana Grzeni. Drugi wariant – również jako jedyny – podaje słownik ortograficzny.
W pełni zgodna z zasadami transkrypcji byłaby forma Dnipropetrowśk, bardzo rzadka w polskich tekstach. Jej wariantem jest nieco częstszy zapis Dnipropetrowsk. Jednak pierwsza część nazwy pochodzi od nazwy rzeki, a ta występuje u nas od dawna w spolszczonej formie, stąd zapis Dniepropetrowsk. Źródłem drugiej części nazwy jest nazwisko działacza komunistycznego Grigorija Pietrowskiego, co by było argumentem na korzyść formy, którą podaje słownik ortograficzny.
Sprawę komplikuje to, że polską formę nazwy można oprzeć również na rosyjskiej, a w takim razie należałoby stosować inne zasady transkrybowania.
Moim zdaniem obie formy należy zaakceptować, a w razie wątpliwości proponuję wybrać zapis Dniepropietrowsk, który przeważa liczebnie, a więc przemawia za nim zwyczaj językowy.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski