Do czego służy ogród?

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć która forma jest poprawna: ogród miał służyć do miłego spędzania czasu czy ogród miał służyć miłemu spędzaniu czasu?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
K. Rojek
Szanowna Pani,
czasownik służyć wchodzi w różne konstrukcje składniowe. Mówimy, że coś służy do czegoś, jeśli chcemy wskazać, że coś jest używane w określonym celu lub w określony sposób: słoik służył do przechowywania gwoździ, kod służy do identyfikacji pracowników itd. W połączeniu coś służy komuś, czemuś natomiast czasownik służyć realizuje znaczenie ‘wpływać na kogoś, na coś korzystnie’: wyjazd nad morze mi nie służył, sen służy regeneracji itd. (w tej konstrukcji czasownik służyć jest używany także wówczas, gdy mowa o podporządkowaniu jakichś działań czyjemuś interesowi: służyć ojczyźnie, służyć partii itd.). Tak więc pod względem składniowym właściwa byłaby konstrukcja ogród służy do miłego spędzania czasu.
Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski