Do Táboru // Tábora i Lanškrounu // Lanškrouna

W języku czeskim nazwy miejscowości Tábor i Lanškroun mają w dopełniaczu formy z końcówką -a: Tábora i Lanškrouna. Jaką końcówkę należy dodać, jeśli nazwy te pojawią się w tekście polskim – jadę do Tábora/Lanškrouna czy jadę do Táboru/Lanškrounu?
Wydaje się, że należy dopuścić oboczność Táboru, Lanškrounu // Tábora, Lanškrouna, gdyż w tekstach spotyka się obydwie końcówki fleksyjne dopełniacza owych nazw miejscowych (szkoda, że słowniki nie notują nazw Tábor, Lanškroun i form II przypadka). Oto dowód na wariantywne zapisy (wynotowałem z internetu):
a) Táboru, Lanškrounu
Po powrocie do Táboru mam wreszcie czas, by zwiedzić to bardzo ciekawe i ważne dla czeskiej historii miasto. Jego nazwa nawiązuje do biblijnej góry Tábor, Taborytami nazywano bowiem jedną z frakcji husytów, którzy osiedli tu w 1420 roku;
Ze względu na rosnącą popularność i liczbę uczestników organizatorzy zdecydowali się przenieść festiwal z Táboru do Czeskich Budziejowic, miejsca narodzin słynnego czeskiego piwa „Budziejowicki Budvar”;
91 zawodników (50 z Czech i 41 z Polski) udało się na trasę o długości 40,9 km, która prowadziła z Lanškrounu przez Horní Čermną, Bystřec, Mistrovice, Jablonné nad Orlicí, Bystřec i Výprachtice z powrotem do Lanškrounu.
Mieszkańcy Táboru i okolic zainteresowani nauką w gimnazjum musieli się w tym okresie uczyć w szkołach w Chrudimiu, Litomyślu oraz Rychnowie.
b) Tábora, Lanškrouna
– Wyszedłem z Tábora.
– A co robiliście w Táborze?
– Czekałem na pociąg do Budziejowic.
– Czemu nie pojechaliście do Budziejowic pociągiem?
Bo nie miałem biletu kolejowego (Jarosław Hašek, Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej, przełożył Antoni Kroh, Wydawnictwo „Znak”, Kraków 2009; forma Tábora występuje tam kilkukrotnie…);
Pewnego razu, kiedy z powodu zdrady wieszano jednego z mieszkańców Lanškrouna, w drodze na szafot towarzyszył mu jego wierny czarny pies.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie