Do usłyszenia

Dzień dobry,

w trakcie nauczania zdalnego nawija się pytanie dotyczące relacji ucznia z nauczycielem. Czy nie będzie afrontem, kiedy powiem Do usłyszenia jako uczeń do nauczyciela? W jednym z wątków w poradni forma Do usłyszenia jest wskazywana jako bardziej formalna, jednak nie wiem, czy przekłada się to na warunki szkolne (uczeń - nauczyciel).

Z góry dziękuję.

Jakub T.

Szanowny Panie,

obecnie do usłyszenia jest formułą dość uniwersalną, stosowaną zarówno w kontaktach oficjalnych, jak i w rozmowach prywatnych. Jest więc na tyle „bezpieczna”, że nauczyciel nie powinien czuć się urażony, gdy usłyszy ją od ucznia.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski