Dobiesz

Szanowni Państwo,
za Piasecznem znajduje się miejscowość Dobiesz. Jak odmienić tę nazwę? Czy jest rodzaju męskiego czy żeńskiego – miejscowi mówią raz tak, raz siak.
Pozdrawiam
Anna Szuster
Dobiesz za Piasecznem, czyli koło Góry Kalwarii, ma dopełniacz Dobiesza. Tak przynajmniej w Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce. Skoro „miejscowi mówią raz tak, raz siak”, to pozostaje jeszcze kontakt z Urzędem Miasta i Gminy w Górze Kalwarii. Może tam wiedzą, jak mówić: o Dobieszu czy o Dobieszy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski