Docymastyczny

Szanowni Państwo,
uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie o znaczenie słowa docymastyczny. Spotkałem się z kilkoma sformułowaniami pochodzącymi z książek i gazet XIX wiecznych, zawierającymi wspomniane określenie (np. mineralogia docymastyczna, próby docymastyczne) – niestety zupełnie nie wiem, jak je tłumaczyć.

Z poważaniem
Adam Krzysztoforski
Zagadkę docymastycznego rozwiązuje tzw. słownik warszawski, czyli Słownik języka polskiego pod red. A. Karłowicza i in. (Warszawa 1900–1927, tom 1, s. 481). Wskazuje on, że docymastyczny to przymiotnik od rzeczownika docymastyka, a ten z kolei odsyła do hasła docymazja, gdzie mamy podaną definicję: ‘część analizy chemicznej zajmująca się ilościowym określeniem zawartości metalów w rudach’. A zatem próby docymastyczne to ‘próby mające na celu wykazanie ilościowej zawartości metali (dziś naturalniejsza wydaje się ta forma) w rudach’, mineralogia docymastyczna to zapewne ‘badanie minerałów pod kątem zawartości metali’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski