Dokonać

Chciałbym zapytać, czy słowo dokonać może odnosić się tylko do względnie wielkich czynów, czy może stanowić alternatywę dla słowa wykonać w pospolitych zdarzeniach? Czy poprawne jest zatem: dokonać analizy wiersza, dokonać wyboru ubrania, dokonać przelewu bankowego, dokonać interpretacji przepisu?
Jeśli od tego, jak się ubierzemy i jaką kwotę przelejemy komuś na konto, ma zależeć nasze życie albo los ludzkości, to zapewne moglibyśmy dokonać wyboru ubrania i dokonać przelewu. Czasownik ten łączy się z nazwami oznaczającymi sprawy, zjawiska itp. doniosłe, bardzo ważne.
Mówmy jednak: zrobić przelew, wybrać ubranie, zinterpretować przepis, przeprowadzić analizę wiersza.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski