Dominika – Dosia

Witam, ostatnio często się spotykam z zdrobnieniami Dosia, Donia dla imienia Dominika. Zacząłem się zastanawiać nad ich poprawnością, a nigdzie nie mogę znaleźć żadnej informacji, jedynie o tym, że Dosia jest ponoć zdrobnieniem od imienia Dorota, ale czy można używać dla imienia Dominika? I tak samo z zdrobnieniem Donia, bo z tym już w ogóle nie mogę znaleźć jakiegokolwiek wytłumaczenia.
Nie ma jednoznacznych reguł określających sposób tworzenia zdrobnień i spieszczeń poszczególnych imion. Imiona, które są używane w Polsce od wieków, mają swe utrwalone zdrobnienia (por. Katarzyna – Kasia, Maria – Marysia, Wojciech – Wojtek, Stanisław – Staszek itd.). Jest jednak wiele imion, które stały się popularne stosunkowo niedawno (w ostatnich dziesięcioleciach) – od nich tworzy się różne formy zdrobniałe, z których tylko część się utrwaliła. I tak, Sebastian to Sebek i Seba, a Adrian to Adek, Adi. Imię Dominika ma różne zdrobnienia – Domka, Dosia, Donia.
W formach zdrobniałych często tylko pierwszy element wyrazu jest tożsamy z formą podstawową, a końcowa część jest zastępowana (w wypadku imion żeńskim) przez element zdrabniający, którym często jest -sia. Proszę zwrócić uwagę na to, że cząstka -sia w zdrobnieniach Małgosia, Krysia, Joasia, Kasia odpowiada bardzo różnym elementom imion w pełnej postaci: Małgorzata, Krystyna, Joanna, Katarzyna. W ten ciąg wpisuje się para Dominika – Dosia.
Zdarza się, że jedna forma zdrobniała „obsługuje” różne imiona oficjalne. Tak jak np. Tolek to Anatol i Antoni, a Lonia to Leontyna i Leokadia, tak też Dosia może być Dorotą i Dominiką.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski