Dopełniacz czy biernik?

Czy powiemy: ... te fakty nie są w stanie przekonać tych osób, których .... czy raczej: ... te fakty nie są w stanie przekonać te osoby, które ...

Dopełniacz jest obowiązkową formą dopełnienia wtedy, gdy jest ono określeniem niezaprzeczonego bezokolicznika, który z kolei zależy od zaprzeczonej formy słowa osobowego. A zatem poprawna będzie konstrukcja: te fakty nie są w stanie przekonać tych osób. Zaimek względny który może przyjąć formę dopełniacza (których) lub biernika (które) w zależności od tego, czy zdanie podrzędne będzie zaprzeczone, czy nie, por. np.

Fakty nie są w stanie przekonać tych osób, których dziś nie było.

ale:

Fakty nie są w stanie przekonać nawet tych osób, które dzisiaj przyjdą.

Adam Wolański