Dopełniacz po negacji

Chciałabym prosić o dopowiedzenie do mojego ostatniego pytania o biernik zmieniający się (lub nie) w dopełniacz przy negacji. Czy przy wszystkich czasownikach to obowiązuje, czy są jakieś ograniczenia? Nie wyobrażam sobie tego z lubić, kupować
Lubić i kupować, tak jak wszystkie inne czasowniki o rekcji biernikowej, w zdaniach z negacją wymagają dopełniacza: Lubię psy – Nie lubię psów, Lubię tę aktorkę – Nie lubię tej aktorki, Kupuję ziemniaki – Nie kupuję ziemniaków itd. Taką składnię po zaprzeczeniu mają – jak już zaznaczyłam – wszystkie czasowniki wymagające dopełnienia biernikowego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski