Dopełniacz po przeczeniu pośrednim

Dzień dobry.

Czy w następującym przypadku powiemy modły, czy modłów: Ludzie nie chcieli odprawiać modłów.

W podanym zdaniu rzeczownik modły musi wystąpić w dopełniaczu (modłów), bo wymaga tego negacja. Zasada zamiany rekcji biernikowej (Chcieli odprawiać modły) w dopełniaczową (Nie chcieli odprawiać modłów) obowiązuje również wtedy, gdy zaprzeczony jest czasownik nadrzędny wobec tego, który łączy się bezpośrednio z rzeczownikiem (czyli w tym wypadku chcieć).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski