Dopowiedzenie a przecinek

 
Dopowiedzenie a przecinek
10.06.2019
Dzień dobry! Czy w tym zdaniu powinien być przecinek? Odpowiedzi ankietowanych na zagadnienie 1, zawarte w kwestionariuszu.
Postawienie przecinka wskazywałoby na to, że element zawarte w kwestionariuszu jest dopowiedzeniem, czyli wyrażeniem wprowadzającym dodatkowe informacje – takim, którego pominięcie nie wpływa na budowę zdania. To zatem, czy w przywołanym zdaniu ma się znaleźć przecinek, zależy od tego, czy element zawarte w kwestionariuszu jest integralną częścią wyrażenia zagadnienie 1 (zagadnienie 1 zawarte w kwestionariuszu – ‘zagadnienie 1, które jest zawarte w kwestionariuszu’), czy też jedynie przekazuje dodatkową, uzupełniającą informację (zagadnienie 1, zawarte w kwestionariuszu – ‘zagadnienie 1, o którym można też powiedzieć, że jest zawarte w kwestionariuszu’).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!