Dostań sweter z szafy

Witam,

w mojej rodzinie zawsze używano stwierdzenia dostań, przykładowo: Dostań mi miskę z półki, dostań mi sweter z szafy. Jako osoba dorosła jestem dość piętnowana za takie używanie słowa, gdyż w mniemaniu wszystkich takiego stwierdzenia jak dostań nie można używać.

Proszę o interpretację.

Szanowna Pani,

nie ma nic złego w używaniu czasownika dostać w znaczeniu 'wydobyć, wyciągnąć, wydostać na wierzch'. Jest on notowany zarówno  przez pochodzący sprzed półwiecza Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego (znaczenie 6. hasła I dostać), jak i przez współczesny Wielki słownik języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego (znaczenie 14. hasła dostać). Ten ostatni kwalifikuje go jako przestarzały, jednak nie jako błędny.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski