Dotąd

Szanowna Redakcjo

Zastanawiam się, czy użycie zaimka dotąd w zdaniu określającym ramy czasowe (np.  Jak dotąd wszystko układało się po jego myśli) jest zasadne. Logika podpowiada, że  dotąd odnosi się do miejsca, nie do czasu. A przecież w literaturze i w mowie potocznej dotąd jest stosowane jako zamiennik dotychczas czy do tej pory...

Z poważaniem

Maciej Robert

Szanowny Panie,

istotnie, dotąd odnosi się przede wszystkim do miejsca, lecz użycie go w znaczeniu temporalnym nie jest błędne. Proszę zauważyć, że niektóre określenia miejsca nabierają znaczenia czasowego, czego przykładem może być wyrażenie typu na przestrzeni 4 lat.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski