Dotknięta wędka

Która wymowa słowa wędka: [vendka] czy [veu̯dka] jest poprawna?

To samo pytanie dotyczy słowa dotknięta: [dotkn'enta] czy [dotkn'eu̯ta]?
Przed spółgłoskami przedniojęzykowymi – a takimi są [d], [t] – literę ę wymawiamy jako [en] (czyli dyftongicznie). Poprawna wymowa interesujących Pana wyrazów więc to: [ventka] (z [t] przed [k], gdyż dochodzi tu do ubezdźwięcznienia [d]) oraz [dotkn’enta].
Wymowa z u niezgłoskotwórczym jest błędna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski