Dowiedzieć się

Szanowni Państwo,

Czy sformułowanie „dowiesz się tego w rozdziale” należy uznać za niepoprawne? A za poprawną alternatywę przyjąć „dowiesz się tego z rozdziału”. Zalecenia słownikowe dotyczące składni [skąd? - WSJP / z czego? WSPP PWN] zdają się to potwierdzać. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Z poważaniem

KaT

Szanowna Pani,

ma Pani rację. Poprawnie jest: dowiesz się o tym z rozdziału trzeciego (ale np. informacje o tym znajdziesz w rozdziale trzecim).

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski