Droidy komandosi czy droidy komandosy?

Droidy komandosi czy droidy komandosy?
21.02.2017
21.02.2017
Szanowni Państwo,
mam wątpliwość w związku z wyrażeniami takimi jak droidy komandosi, roboty komandosi. Czy rodzaje obu składników takich wyrażeń muszą być uzgodnione i powinniśmy na potrzebę tych połączeń utworzyć formę komandosy, czy jednak w porządku jest tak, jak napisałem na początku?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Jeśli nazwa nie odnosi się do człowieka płci męskiej, lecz do rzeczy, urządzeń itd., to rzeczywiście powinna mieć rodzaj niemęskoosobowy. Tak dzieje się np. z rzeczownikami pilot (do telewizora) czy przewodnik (książka) – są przecież dwa piloty i dwa przewodniki, a nie dwaj piloci i dwaj przewodnicy (te drugie formy przynależą rzeczownikom odniesionym do osób).
Tak więc najwłaściwszą formą byłaby komandosy (droidy komandosy, roboty komandosy). Jeśli jednak przyjęła się forma męskoosobowa, to zapewne ta już zostanie – tak jak się stało z nazwą policjant w wyrażeniu śpiący policjant (‘poprzeczny garb na jezdni zmuszający kierowcę do zmniejszenia prędkości’), która zwykle w liczbie mnogiej przybiera postać policjanci (śpiący policjanci) zamiast spodziewanej (bo zgodnej z systemem) policjanty (śpiące policjanty).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego