Drygas

Witam.
Nad rzeką Barycz występują nazwy miejscowości, które mają związek z topografią tamtego terenu. Były i niekiedy jeszcze są to tereny podmokłe. Miasto Ostrów lub niedaleka wieś Topola (dawniej Topila) są tego dowodem. Było tam także pustkowie Drygas. Teren jeszcze nie całkiem osuszony, drya i dryga, wiec stad ta nazwa. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?
Pozdrawiam
Jan Drygas
Istnieją dwie możliwe motywacje mikrotoponimu Drygas. Nazwę pustkowia mógł motywować wyraz pospolity dryga 'niewód na jesiotry, sieć potrójna na ryby i ptaki' lub słowo drygać 'drgać, drżeć, trząść się, poruszać, potrząsać'. Obydwie motywacje mają związek z topografią danego terenu. W nazwie terenowej sufiks -as pełni jedynie funkcję strukturalną. W różnych językach słowiańskich przyrostek ten tworzył najczęściej ekspresywne, hipokorystyczne lub augmentatywne, określenia ludzi, np. biegas 'biegający ciągle'. W nazwie osobowej Drygas, pochodzącej od wyrazu drygać lub dryga, sufiks -as pełnił pierwotnie zapewne funkcję hipokorystyczną, a następnie być może funkcję patronimiczną. Nazwisko Drygas mogło powstać również w wyniku przeniesienia do kategorii nazw osobowych mikrotoponimu Drygas.
Halszka Górny, IJP PAN, Kraków