Dunder

Szanowni Państwo,
co oznacza i skąd pochodzi słowo dunder w powiedzeniu/przekleństwie Niech mnie/cię/to dunder świśnie?

Pozdrawiam
Stratos Vasdekis
Dunder to inaczej piorun (z niemieckiego Donner ‘grzmot’). Słowo (dawniej występujące w formie donder) to było używane w polszczyźnie wyłącznie w przekleństwach, złorzeczeniach (A niech to donder świśnie, Niech donder weźmie tego półgłówka – ostatni cytat z tzw. słownika wileńskiego, zob. https://eswil.ijp.pan.pl/index.php) oraz w wyrażeniach mających dodawać ekspresji (Cóż to u dondra zawsze jesteś smutny – cytat z: S.B. Linde, Słownik języka polskiego, t. 1, Warszawa, 1807, s. 486).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski