Dwa razy w

Dzień dobry, zwracam się z pytaniem, jak poprawnie napisać o np. utworze literackim, którego tytuł rozpoczyna się przyimkiem „w” (np. „W malinowym chruśniaku” B. Leśmiana). Sformułowanie „W «W malinowym chruśniaku»” wydaje mi się niepoprawne.

Szanowny Panie,

konstrukcja „W «W malinowym chruśniaku»” nie jest niepoprawna, lecz jest nieco niezręczna. W takiej sytuacji najlepiej posłużyć się wyrażeniem, które pozwoli uniknąć kłopotliwego sąsiedztwa, np. „W utworze «W malinowym chruśniaku»”.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski