Dwali – gol Dwalego, Peli – horror Pelego

Lasza Dwali to gruziński obrońca Pogoni Szczecin, a Oren Peli – amerykański reżyser pochodzenia izraelskiego, autor horroru Paranormal Activity. W prasie sportowej i filmowej często spotyka się pisownię Dwaliego i Peliego, a czy aby nie powinno być Dwalego i Pelego, jakkolwiek to drugie nazwisko miałoby wówczas dość jednoznaczne skojarzenie?
Oczywiście, nazwiska zakończone na -i poprzedzone spółgłoską l tracą i w tych formach przypadków, których końcówki zawierają inną samogłoskę (czyli w praktyce e) – poprawne więc formy to: (dla) Dwalego, (dzięki) Dwalemu, (przez) Dwalego, (z) Dwalim, (o) Dwalim.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski