Dwie funkcje i

Witam! Mam pewien problem: jeśli głoska zmiękczona jest jednocześnie sylabą (na przykład ni w wyrazie zniszczył), to jest traktowane jako jedna głoska. Za to pewien mój nauczyciel języka polskiego upierał się, że i i ni w zniszczył trzeba traktować jako osobną głoskę, bo, cytuję „Co tworzy tę sylabę? I! Musi być charakteryzowana osobno!”. Czy rzeczywiście tak trzeba?
Nauczyciel miał rację – głoska [i] pełni tu dwie funkcje: jest zmiękczeniem n oraz jest ośrodkiem sylaby. Dlatego w takim wypadku traktujemy ją jak zwykłą samogłoskę. Inaczej jest, gdy po i występuje inna samogłoska (np. ziarno) – wówczas i jest wyłącznie zmiękczeniem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski