Dwie różne przydawki i dziwne zdanie złożone

 
Dwie różne przydawki i dziwne zdanie złożone
26.06.2018
Szanowni Państwo,
czy zdanie Wydaje się, że jedyną możliwość stwarzałaby obserwacja wrażliwości samej autorki, uwzględniająca kontekst historyczny, czasów, w których żyła, i który kształtował jej osobowość jest poprawnie zbudowane?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Wątpliwości budzi ostatnia część zdania: … uwzględniająca kontekst historyczny, czasów, w których żyła, i który kształtował jej osobowość – z dwóch powodów. Po pierwsze, rzeczownik kontekst jest określony dwiema przydawkami, każda z nich jednak ma inny charakter. Jest tu więc kontekst historyczny (co nie budzi zastrzeżeń) i kontekst czasów (co samo w sobie też raczej nie jest błędne) – rzeczownik raz jest określony przydawką przymiotnikową, raz – przydawką dopełniaczową. Takie połączenia nie są zalecane. Po drugie – nie wiadomo, do czego odnosi się element: i który kształtował jej osobowość. Jeśli do słowa kontekst, to: po pierwsze, niepotrzebny jest tu spójnik i (nic on nie łączy), po drugie: nie jest jasne (nie jest logiczne) połączenie słów kontekst kształtował (osobowość) – osobowość może być kształtowana przez wydarzenia, zjawiska itd., a nie kontekst (nawet historyczny).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!