Dwoje dzieciąt

Czy odmiana wyrażenia dwoje dzieciąt jest poprawna?
M. dwoje dzieciąt
D. dwojga dzieciąt
C. dwojgu dzieciąt
B. dwoje dzieciąt
N. dwojgiem dzieciąt
Msc. dwojgu dzieciąt
W. dwoje dzieciąt
Rzeczownik dziecię łączy się – jak w powyższym przykładzie – z liczebnikami zbiorowymi (dwoje, troje, czworo, pięcioro itd.). Składnia liczebników zbiorowych jest nieco inna niż składnia liczebników głównych. Jeśli liczebnik występuje w mianowniku (dwoje), dopełniaczu (dwojga), bierniku (dwoje) i narzędniku (dwojgiem), to rzeczownik przybiera postać dopełniacza (dzieciąt) – mamy tu związek rządu. Jeśli zaś liczebnik występuje w celowniku (dwojgu) i miejscowniku ((o) dwojgu), to rzeczownik wchodzi z nim w związek zgody, a zatem ma formę tego samego przypadka (czyli celownika lub miejscownika: dzieciętom, dzieciętach).
A zatem odmiana całego wyrażenia jest następująca:
(M.) Dwoje dzieciąt przyszło do domu.
Nie ma (D.) dwojga dzieciąt.
Dziękuję (C.) dwojgu dzieciętom.
Widzę (B.) dwoje dzieciąt.
Idę z (N.) dwojgiem dzieciąt.
Rozmawiam o (Ms.) dwojgu dzieciętach.

Należy pamiętać o tym, że jeśli rzeczownik dziecko (lub inny, który wymaga obecności liczebnika zbiorowego) występuje bez liczebnika, to w mianowniku, bierniku i narzędniku liczby mnogiej przybiera formy właściwe tym przypadkom: M. dziecięta, B. dziecięta, N. dzieciętami.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski