Dwoje regat

Szanowni Państwo,

Jestem żeglarzem i często biorę udział w regatach. W związku z tym natrafiłem na problem językowy. Jak należy używać słowa regaty kiedy mowa o dwóch regatach. Dwa regaty, dwoje regat, dwie regaty?

Np. W przyszłym tygodniu odbywają się ( dwa regaty, dwoje regat, dwie regaty)

Z Wyrazami Szacunku

Szymon Kubanek

Szanowny Panie,

rzeczownik regaty nie ma liczby pojedynczej (podobnie jak np. drzwi czy skrzypce), dlatego łączymy go z liczebnikami zbiorowymi: W zeszłym roku odbyło się dwoje regat, Wziął udział w trojgu regatach itd.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski