Dwuczłonowe nazwiska męskie

Jak powinno się odmieniać nazwiska: (Stefan) Parnicki-Pudełko (profesor), (Julian) Talko-Hryncewicz (lekarz, antropolog)?

K.S.
Na pewno nie będzie błędem odmienienie obu członów, każdego według właściwego mu wzorca. Nazwiska zakończone na -o (Pudełko, Talko) deklinują się tak jak rzeczowniki żeńskie (np. matka): Kościuszko, Pudełko, TalkoKościuszki, Pudełki, Talki, Kościuszkę, Pudełkę, Talkę itd. Nazwiska Parnicki i Hryncewicz nie powinny przysparzać większych kłopotów – pierwsze odmieniamy przymiotnikowo (Parnicki, Parnickiego, Parnickiemu itd.), a drugie według deklinacji rzeczownikowej męskiej (Hryncewicz, Hryncewicza, Hryncewiczowi itd.). A zatem:

M. Stefan Parnicki-Pudełko, D. Stefana Parnickiego-Pudełki, C. Stefanowi Parnickiemu-Pudełce, B. Stefana Parnickiego-Pudełkę, N. Stefanem Parnickim-Pudełką, Ms. (o) Stefanie Parnickim-Pudełce.
M. Julian Talko-Hryncewicz, D. Juliana Talki-Hryncewicza, C. Julianowi Talce-Hryncewiczowi, B. Juliana Talkę-Hryncewicza, N. Julianem Talką-Hryncewiczem, Ms. (o) Julianie Talce-Hryncewiczu.

Jeśli pierwszy człon każdego z tych nazwisk jest nazwą herbu lub zawołaniem bojowym, to można go (tego członu) nie odmieniać.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski