Dwukropek przed przytoczeniem

Szanowni Państwo, czy w zdaniu Zawsze umiałam wytłumaczyć wszystkim, że bycie Cyganem (my mówiliśmy: „Romem”, a czasem – żartobliwie i pieszczotliwie – „Cygusiem”) to żadne wykroczenie, nic, za co człowiek mógłby się wstydzić można lub należy postawić dwukropek po słowie mówiliśmy? Będę wdzięczny za uzasadnienie.
Dwukropka używamy, przytaczając czyjeś lub własne słowa. Dlatego też zastosowanie go w przywołanym w pytaniu przykładzie na pewno nie będzie błędem. Niemniej w wypadku, kiedy cytowane fragmenty cudzej wypowiedzi ujęte są w cudzysłowy (lub wyróżnione kursywą), dwukropek staje się znakiem redundantnym.
Adam Wolański