Dwuznaczny śpiący

Czy to prawda, że nie istnieje przymiotnik, którym można określić czyjeś bycie we śnie? Przymiotnikiem śpiący wskazujemy na czyjeś zmęczenie, a śniący mówi o osobie pogrążonej w marzeniach. Najtrafniejszy przykład, który przychodzi mi do głowy to drzemiący, ale drzemanie różni się jednak od spania.
Nie jest to prawdą. Jeśli ktoś śpi, to mówimy o nim: śpiący. Używamy wówczas czasownika spać w formie imiesłowu przymiotnikowego czynnego (Śpiący pasażer przejechał swoją stację). Identycznie brzmiący wyraz jest też przymiotnikiem opisującym osobę, której chce się spać (Zawsze po jedzeniu jestem śpiący).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski