Dwuznakowe oznaczenia dni tygodnia

Dzień dobry,

w aplikacji komp. istnieje niekiedy potrzeba skrócenia skrótów dni tygodnia do nie więcej niż dwóch znaków.

Jakie w tym wypadku są najbardziej poprawne skróty literowe na sobotę i niedzielę? Sobota – z jednej strony skrót nie powinien kończyć się samogłoską, więc Sb, jednak So jest częstsze. Na dodatek Wikipedia pod hasłem „Symbol w kalendarzu” mówi o So.

Niedziela – zgodnie z zasadami tworzenia skrótów Nd, jednak często też się widzi samo N (chyba częściej).

Z góry dziękuję za poradę

Rafał

Najczęściej spotykane i poprawne pod względem pisowniowym skróty dni tygodnia to: pon., wt., śr., czw., pt., sob. i niedz. Zapisujemy je z kropkami, gdyż nie zawierają ostatniej litery skracanego słowa. Jeśli z jakichś powodów bezwzględnie konieczne jest użycie oznaczeń dwuznakowych (bo nie będą to typowe skróty), można rozważać następujący zapis z użyciem liter wersalikowych: PN, WT, ŚR, CZ, PT, SB i ND.

Adam Wolański