Dyksy

Mam w pracy kolegę o nazwisku Dyksy. Okazało się, że odmienianie przeze mnie jego nazwiska wywołało u niego zdziwienie, bo ponoć w życiu się z tym nie spotkał. Ja tymczasem znalazłem w Internecie taką zasadę, że odmienia się nazwiska męskie kończące się na -y. Proszę o informację, czy mam rację i jak dokładnie powinienem odmieniać to nazwisko? Dyksy, Dyksie, Dyksę – czy to jest poprawne?
Nazwiska Polaków z zasady odmieniamy, dotyczy to też nazwisk zakończonych na -y, które przyjmują końcówki przymiotnikowe, np. MW. Czarny, DB. Czarnego, C. Czarnemu, NMs. Czarnym. W związku z tym powinno być: Dyksy, Dyksego, Dyksemu, Dyksym. Gdyby to się wydało komuś kontrowersyjne, proszę podać jako wzorzec często występujące w mediach nazwisko Oleksy.
Podane przez Pana formy Dyksie, Dyksę są poprawne, jeśli mianownikową formą jest Dyksa.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski