Dynastia Romanowów

Czy można powiedzieć dynastia Romanowych zamiast dynastia Romanowów?
Nauczycielka historii mówiła pierwszym sposobem i zdaje się, że niektórych nawet poprawiała, natomiast powszechnie używaną formą jest ta druga.
Poprawna forma to dynastia Romanowów. Nazwisko (nazwa rodu) Romanow w języku polskim ma odmianę rzeczownikową, a więc zachowuje się tak jak rzeczownik męski zakończony spółgłoską twardą, np. rów czy połów. W liczbie mnogiej przybiera zatem formy: M. Romanowowie, D. Romanowów, C. Romanowom, B. = D., N. Romanowami, Ms. (o) Romanowach.
Błędna forma *Romanowych – typowa dla deklinacji przymiotnikowej – powstała pod wpływem języka rosyjskiego, w którym ona obowiązuje, gdyż nazwiska takie jak Romanow są w nim odmieniane przymiotnikowo.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski