Dystopiadystopijny czy dystopiczny?

Chciałbym zadać pytanie odnośnie przymiotnika dystopiczny. Dlaczego zapisujemy go właśnie w ten sposób? Przyjmując etymologię tego określenia od rzeczownika: dystopia, bardziej trafne wydaje się użycie wersji dystopijny na zasadzie paralelizmu do: antyutopiaantyutopijny oraz utopiautopijny.
Czy poprawne będzie użycie przymiotnika dystopijny, czy raczej należy trzymać się słownikowej formy zapisu dystopiczny?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Filip Bukowski
Rzeczywiście, SJP PWN notuje tylko jeden przymiotnik od rzeczownika dystopiadystopiczny. W uzusie jednak są obie formy – dystopiczny i dystopijny. Ta druga (ta pierwsza zresztą też) pojawia się m.in. w tekstach tworzonych przez osoby zainteresowane dystopią (miłośników lub znawców literatury określanej tym mianem). Zwyczaj językowy danego środowiska odgrywa bardzo dużą rolę przy ocenie normatywnej słów należących do odmian specjalistycznych i socjolektów, a zatem w tym wypadku należy uznać, że poprawne są oba przymiotniki. Trzeba też dodać, że oba zostały utworzone właściwie (por. fototypiczny od fototypia, utopijny od utopia).
Więcej o samej nazwie dystopia w poradzie https://sjp.pwn.pl/poradnia/szukaj/dystopia.html.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski