Dziób

Szanowni Państwo,

czy indywidualne imiona nadawane rzeczom (np. broni - w historii i literaturze nie brak imion nadawanym mieczom, szablom etc.) należy odmieniać męskoosobowo, czy rzeczowo? Przykład: miecz o imieniu Dziób. Wyjął z pochwy Dziób czy Dzioba? I czy słusznie piszę to imię dużą literą? Wprawdzie najnowsze tendencje każą pisać "szczerbiec" małą, ale imię psa, kota, konia piszemy dużą. Czy dlatego, że "szczerbiec" to nie imię, a określenie?

Słowniki ortograficzne, np. WSO PWN, nadal nakazują pisownię wielką literą – Szczerbiec (w zn. ‘miecz koronacyjny królów polskich’). Dotyczy to zresztą wszystkich nazw obiektów i przedmiotów jednostkowych, to znaczy istniejących tylko w jednym egzemplarzu, por. też np. Całun Turyński, Drzwi Gnieźnieńskie. A zatem jeśli zechcemy nadać jakiemuś mieczowi nazwę jednostkową, trzeba będzie ją zapisywać od wielkiej litery.

Rzeczownik Dziób ma rodzaj męskorzeczowy, a więc biernik będzie równy mianownikowi, np. wyjął (kogo? co? miecz) Dziób. W kontekście wymagającym dopełniacza powiemy/napiszemy np. dobył (kogo? czego? miecza) Dziobu. Forma Dzioba miałaby charakter deprecjatywny.

Adam Wolański