Ècija

Uprzejmie proszę o potwierdzenie prawidłowości odmiany nazwy hiszpańskiego miasta Ècija: Ècii, Èciją
Iwona Strzelczyk
Potwierdzam, tak właśnie powinniśmy tę nazwę odmieniać. Uzasadnienie można znaleźć we wcześniejszej poradzie dotyczącej nazwy Nasirija, zob. w archiwum poradni.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Czytelnik poradni (znowu pan Michał Gniazdowski!) zwrócił mi uwagę, że poradę oparłem wyłącznie na pisowni podanej nazwy. Istotnie, jeśli wziąć pod uwagę wymowę [esicha], to w dopełniaczu powinniśmy raczej użyć Ècichy, a w celowniku i miejscowniku Ècisze, w bierniku i narzędniku, odpowiednio, Èciję i Èciją. Formy oparte wyłącznie na pisowni uznałbym za dopuszczalne, ale gorsze.
    MB