Eklezjalny

Szanowni Państwo,

proszę o rozwianie wątpliwości, na którą nie znalazłem satysfakcjonującej i jednoznacznej odpowiedzi w słownikach.

Czy podobnie jak w języku włoskim słowo eklezjalny wskazuje na aspekt duchowości, nie przywołując konotacji prawnej, kanonicznej, hierarchicznej, które z kolei są ściśle związane z terminem kościelny? I czy tym samym można określić ludzi świeckich mianem jednostek pozaeklezjalnych?

Z pozdrowieniami,

Miłosz

Szanowny Panie,

przymiotnik eklezjalny ma bardzo wąski zasięg użycia, ograniczony do tekstów specjalistycznych. Odnosi się do Kościoła rozumianego przede wszystkim jako wspólnota duchowa, o czym mogą świadczyć takie połączenia jak eklezjalny wymiar rodziny, eklezjalny charakter zrzeszeń katolickich, ruch eklezjalny itd.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski