Ekosystem elektromobilności

Szanowni Państwo,

czy poprawne jest używanie słowa ekosystem poza kontekstem przyrodniczym? Np. ekosystem elektromobilności? Coraz częściej spotykam taki zlepek...

Pozdrawiam

Anna

Szanowna Pani,

ekosystem to (podaję za Encyklopedią PWN) „złożony układ ekologiczny (...) powtarzalny w tym samym typie środowiska tworzącym warunki bytowania organizmów (biotop), zasiedlony przez zbiór powiązanych ze sobą gatunków tworzących biocenozę”. Na podstawie tej definicji, a także analizy użyć słowa ekosystem w tradycyjnym znaczeniu trudno mi ustalić, czym miałby być ekosystem elektromobilności – analiza zdań i tekstów zawierających to wyrażenie nie prowadzi, niestety, do żadnych wniosków. Domyślam się, że możemy mieć tu do czynienia z kalką z języka obcego (angielskiego?), stosowaną jako termin bądź wyrażenie środowiskowe. Dodam, że baza terminów używanych w instytucjach UE (IATE) rejestruje połączenia: ekosystem przedsiębiorczości ('system alokacji zasobów, który nakierowuje alokację zasobów na produktywne wykorzystanie za pośrednictwem innowacyjnych i szybko rozwijających się nowych przedsiębiorstw'), ekosystem cyberbezpieczeństwa (bez definicji znaczenia) oraz ekosystem informacyjny (bez definicji). Jak widać, nazwa ekosystem jest przenoszona na inne sfery niż środowisko naturalne.

Nie wiedząc, co oznacza ekosystem elektromobilności, nie mogę ocenić poprawności użycia tego wyrażenia.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski