Eks

W Słowniku gramatycznym języka polskiego [http://sgjp.pl/leksemy/#81096/eks] rzeczownik eks jest rozbity na dwa hasła: żeńskie (nieodmienny) oraz męskie (odmienny). W Internecie naszych eksów też trochę się znajdzie. Tymczasem w słowniku PWN-u wciąż jest tylko eks – ndm. Czy odmiana znajdzie się już w najbliższych wydaniach?
Informacje o odmianie wyrazu (a także o jego znaczeniu, kwalifikacji stylistycznej itd.) są podawane w słownikach na podstawie analizy użyć słowa. Jeśli ta będzie wskazywać na odmienność rzeczownika eks, to zapewne opis jego fleksji zostanie zmodyfikowany.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski