Emancypacja i apartheid

Czy oprócz emancypacji kobiet można mówić o emancypacji Afroamerykanów i o emancypacji gejów?
Czy apartheidem można nazwać każdą segregację rasową, nie tylko w RPA i nie tylko osób pochodzenia afrykańskiego?
Najczęstsze bodaj połączenie, w którym jest używane słowo emancypacja, to emancypacja kobiet, jednak nie jest to jedyny możliwy kontekst tego słowa. Emancypacja bowiem to proces uwalniania się jakichś grup ludzi od zależności, proces prowadzący do zrównania ich praw z prawami innych grup – możemy zatem mówić o emancypacji Afroamerykanów czy emancypacji gejów.
Nazwa apartheid podstawowo odnosi się do doktryny i polityki segregacji rasowej w RPA, jednak coraz częściej zaczyna też nazywać zjawisko ogólniejsze – dyskryminowanie jednej grupy etnicznej (lub różnych grup etnicznych) w jakimś kraju przez władze tego kraju, reprezentujące inną grupę etniczną. W NKJP można znaleźć cytaty, w których słowo apartheid użyte jest w odniesieniu do sytuacji w Estonii czy Łotwie (i dotyczy konfliktu między mieszkającymi tam Rosjanami a Estończykami czy Łotyszami). Trudno jednak przewidzieć, czy użycia takie pozostaną jako okazjonalne, czy też „okrzepną” w języku.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski