Empuzjon

Co znaczy slowo empuzjon ?

Empuzjon to tytuł najnowszej powieści Olgi Tokarczuk. Wyraz ten powstał od rzeczownika empuza, oznaczającego w  mitologii greckiej żeńską zjawę występującą w wyobrażeniach ludowych, często traktowaną jako czarownica. Empuzjon to miejsce zamieszkałe przez czarownice.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Warto odnieść tytuł także do słowa „sympozjon” – wspomina o tym sama autorka, odpowiadając na jedno z pytań widza słynnego wywiadu – co prawda, niezbyt precyzyjnie mówi o tym, że kobiety nie miały tam prawa wstępu (choćby hetery), ale wyraźnie wskazuje na dwa słowa, z których stworzyła ten neologizm (obok Empuzy, Empuz raczej, które są narratorkami).

    Wojciech Janisio