Epidemiczny, epidemiologiczny

Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego. No właśnie, mamy zagrożenie epidemią, więc epidemiczne, a czy ankieta, którą wypełniają interesanci w naszym urzędzie, dotycząca występowania objawów zakażenia, ewentualnego kontaktu z osobą zakażoną itp. to ankieta epidemiczna, czy epidemiologiczna?
Z góry dziękuję za poradę.
Szanowna Pani,
epidemiczny to przymiotnik od rzeczownika epidemia, a epidemiologiczny – od epidemiologii. Epidemia to, jak wiadomo, występowanie jednocześnie wielu osób zakażonych danym wirusem, a epidemiologia to nauka zajmująca się badaniem czynników i warunków związanych z pojawieniem się i szerzeniem epidemii.
Ankieta jest swego rodzaju wywiadem, w którym respondenci wypowiadają się na temat zaobserwowanych u siebie objawów, kontaktów z osobami objętymi kwarantanną itd. – są to dane, które mają wskazać czynniki i warunki związane z szerzeniem się epidemii, czyli dane epidemiologiczne. A zatem właściwą nazwą ankiety jest ankieta epidemiologiczna.
Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski