Eponim judasz

Szanowni Państwo!

Czy Judasz, jako określenie człowieka fałszywego lub obłudnego, to eponim?

Tak, osoba (historyczna lub fikcyjna, także bóg, heros), od którego wzięła się nazwa jakiejś innej osoby, rzeczy czy zjawiska, to eponim (od gr. eponymos ‘dawca imienia, nazwy’). Przywołany w pytaniu rzeczownik – jako wyraz pospolity – jest zapisywany od małej litery (judasz).

Adam Wolański