Erysta pyta żony

Witam, mam dwa pytania.
1. Jak będzie brzmiała forma „wykonawcy” od słowa erystykaerystyk, erysta, jeszcze inaczej czy może w ogóle nie tworzy się takiej formy?
2. Czy biernik od słowa żona może być tylko żonę? Nie można spytać żony? Jeśli tak, to dlaczego?
Z poważaniem,
Bartek
Ad 1. W użyciu jest i forma erystyk, i forma erysta. Obie można uzasadnić, por. matematykmatematyka i sofistasofistyka.
Ad 2. Jedyny biernik od żona brzmi żonę, ale czasownik spytać (podobnie jak pytać i zapytać) może się równie dobrze łączyć z biernikiem, co z dopełniaczem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski