Esna

Dzień dobry, w Egipcie jest miejscowość Esna. I tu moje pytanie: świątynia w Esnie czy świątynia w Eśnie?

Odmiana nazwy Esna nie jest skodyfikowana, ale możemy wziąć za wzór inne rzeczowniki, których temat jest zakończony na n poprzedzone s: wiosna, sosna czy nazwę własną Desna. Zachodzi w nich oboczność s:ś, a zatem można uznać, że i Esna przybierze postać miejscownika: Eśnie

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski