Europa Zachodnia to nie zachodnia Europa

Bardzo proszę o odpowiedź, jaką literą powinno się pisać ZACHODNIA w poniższym zdaniu: Cyrk przyjechał z ZACHODNIEJ EUROPY. Córka miała takie zdanie na dyktandzie. Napisała zachodniej Europy (jak większość klasy), a pani poprawiła jej na wielką literę. Ja również uważam, że w tym kontekście ZACHODNIEJ powinno być małą.
Piszemy: Europa Zachodnia, ale zachodnia Europa. W pierwszym wyrażeniu przymiotnik jest tzw. przydawką gatunkującą i wraz z rzeczownikiem tworzy nazwę geograficzną – dlatego jest pisany od wielkiej litery. W drugim wyrażeniu mamy do czynienia z luźnym połączeniem przymiotnika i nazwy kontynentu, dlatego przymiotnik zapisujemy od małej litery.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski