Ewakuować

Dzień dobry, słowo ewakuacja. Często używane, wg mnie, w niewłaściwy sposób. Oznacza opróżnianie. Stosowane w mediach często w znaczeniu ewakuowano ludzi. A powinno chyba być ewakuowano budynek (z ludzi), czyli opróżniono budynek. Dobrze myślę?

Poprawne są oba typy połączeń: zarówno ewakuować kogoś z jakiegoś miejsca (ewakuacja kogoś), jak i ewakuować jakieś miejsce (ewakuacja miejsca). A zatem powiemy: Ewakuowano ludzi z budynku oraz Ewakuowano budynek. Na oba typy konstrukcji wskazuje (w ilustracji przykładowej) już Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego (wydany w latach 60. XX w.).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski