FINA

Dzień dobry, jestem pracownikiem państwowej instytucji kulturalnej, Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Chciałem się dopytać o prawidłową pisownię skrótu nazwy tej instytucji w wersji podlegającej odmianie, a więc gdy skrót FINA w naszym tekście chcemy odmienić.

A więc 1. FINA 2. FIN-y 3. FIN-ie 4. FIN-ę 5. FIN-ą 6. o FIN-ie 7. FIN-o - w ten sposób? Czy jeszcze jakoś inaczej?

Będę bardzo wdzięczny za doprecyzowanie.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr Kowalczyk

Odmianę skrótowców zakończonych na -a zapisujemy w dwojaki sposób:

  • FINA, FIN-y, FIN-ie, FIN-ę, FIN-ą, o FIN-ie, FIN-o;
  • Fina, Finy, Finie, Finę, Finą, o Finie, Fino.
Adam Wolański