Fakultatywność cudzysłowu

Dzień dobry,

mam niepewność, która forma zapisu jest poprawna: Ślub w plenerze"Gościniec Nad Stawem", Ślub w plenerze restauracji "Gościniec Nad Stawem" czy Ślub w plenerze "Gościńca Nad Stawem"? W którym przypadku cudzysłów jest konieczny, a kiedy można go pominąć?

Dziękuję za pomoc,

K. Lewandowska

Cudzysłów w nazwach restauracji jest fakultatywny. Można go użyć, ale nie ma takiej konieczności. Napiszemy zatem: restauracja „Gościniec nad Stawem” lub restauracja Gościniec nad Stawem. Poprawna forma typograficzna cudzysłowu to: „–” (a nie: *"–").

Niezależnie od sprawy cudzysłowu wątpliwości poprawnościowe budzi sformułowanie ślub w plenerze restauracji „Gościniec nad Stawem” czy ślub w plenerze „Gościńca nad Stawem”. Rzeczownik plener w swoim książkowym i przenośnym znaczeniu oznacza co prawda ‘przestrzeń pod gołym niebem’, lecz nie łączy się z określeniami lokali gastronomicznych. Połączenia typu: *plener restauracji czy *plener gościńca – bez względu na to, czy wyrazy restauracja lub gościniec zostały użyte jako wyrazy pospolite, czy też elementy nazwy własnej – stanowią błędy w zakresie łączliwości wyrazów. Przywołane w pytaniu wypowiedzenie wymaga zatem przeredagowania.

Adam Wolański