Feminatywy

Szanowni Państwo!

Opierając się na definicji p. dr. Łazińskiego: feminatywy to „żeńskie warianty nazw wykonawców czynności oraz osobowych nazw charakterystycznych”, czy słowa „żona”, „córka”, „matka” są feminatywami (żeńskimi wariantami osobowych nazwy charakterystycznych „mąż”, „syn”, „ojciec”)?

Pozdrawiam

Piotr Chyliński

Tak, żona, córkczy matka są feminatywami, choć nie zostały utworzone od odpowiadających im rzeczowników męskich. Na ogół jednak o feminatywach mówi się w kontekście nazw żeńskich derywowanych od męskich (dyrektorka, marszałkini itd.). Zainteresowanych odsyłam do książki prof. Marka Łazińskiego O panach i paniach. Polskie rzeczowniki tytularne i ich asymetria rodzajowo-płciowa (Warszawa, 2006) oraz do krótkiego artykułu prof. Stanisława Dubisza Raz jeszcze o feminatywach i feminizmie – uwagi spokojne („Poradnik Językowy”, 2021, z. 5, s 111–113),

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski