Film i nagranie

Szanowni Państwo,

zastanawia mnie, która forma jest poprawna: na filmie czy w filmie? Na nagraniu czy w nagraniu? A jeśli obie są formy poprawne – co nie byłoby dla mnie wcale zaskoczeniem – to w jakich kontekstach ich używać?

Z poważaniem

Monika

Szanowna Pani,

oba typy wyrażeń są poprawne – na filmie, na nagraniu oraz w filmie, w nagraniu, jednak każde z nich dotyczy czegoś innego. Powiemy: w filmie grał znany aktor, w filmie pokazano zabytki Warszawy, ale: byłem na filmie (w znaczeniu ‘oglądałem film’). Przyimek na łączymy z rzeczownikiem film także wówczas, gdy ten ostatni oznacza raczej ciąg klatek niż zamknięte dzieło: Zamrugał oczami prędko, jak na filmie z przyspieszonym tempem (cytat z NKJP). Konstrukcji w nagraniu użyjemy w odniesieniu do nagrania rozumianego jako czynność (w nagraniu brał udział nowy gitarzysta), natomiast na nagraniu – gdy rzeczownik oznacza zapis nagranego dźwięku lub obrazu (na nagraniu widać, że sprawca uciekał).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski