Forma nazwiska w dokumentach

Szanowni Państwo,
proszę o pomoc. Nazywam się Małgorzata Cholewa, pracowałam w wielu zakładach pracy i na wszystkich dokumentach np. umowa o pracę jest napisane Cholewa Małgorzata. Natomiast u męża (Mariusz Cholewa) jego zakład pracy na wszystkich dokumentach ma zmienione nazwisko na: Cholewą, Cholewę (np. umowa o pracę między zakładem….. a panem Mariuszem Cholewą), inny dokument Mariusza Cholewę itd. Pani z biura uparcie twierdzi, że może tak pisać, jak ona chce. Czy tak powinno być? Kto tu ma rację ?
Szanowna Pani,
Państwa nazwisko jest odmienne – zarówno w odniesieniu do kobiety, jak i do mężczyzny. A zatem w umowach i innych dokumentach powinno zostać odmienione, jeśli wynika to ze składni zdania. Inaczej mówiąc – jeśli w tekście widnieje zapis: „Umowa zawarta między firmą XYZ a panią…”, to w miejsce kropek należałoby wstawić imię i nazwisko w narzędniku (Małgorzatą Cholewą), bo tego wymaga konstrukcja między czymś a czymś. W zdaniu zaś „Zobowiązuje się pana… do” w miejsce kropek należy wstawić imię i nazwisko w bierniku (Mariusza Cholewę) – zgodnie z wymaganiami czasownika zobowiązywać (ktoś zobowiązuje kogoś).
Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski